Seyahat Programları

SEYAHAT PROGRAMI HAKKINDA BİLGİLER

Seyahat Planı Çalıştığınız işletmede seyahat planı yapmanız için aşağıdaki basamakları gerçekleştirmeniz gereklidir:

 

 

  •  Seyahat edecek kişinin gideceği yerin bilinmesi,
  •  Ulaşım aracının seçimi,
  •  Konaklama ünitelerinin seçimi,
  •  Karşılama (transfer) hizmetlerinin seçimi.

 

Ulaşım Araçları

Ulaşım konusunda ilk olarak su yolundan yararlanılmıştır. Daha sonraları karayolu ulaştırması ve demiryollarından yararlanılmaya başlanmıştır. En son ulaştırmaya açılan yol ise havayoludur. Havayolunun tarihî geçmişi kısa olmasına rağmen ulaştırma araçları içerisinde en güvenlisi ve süratli olanıdır. Seyahat organizasyonunda kullanılacak araçları seçmek için ulaşım araçlarının özelliklerini bilmek yararlı olacaktır.

 

ULAŞIM ORGANİZASYONU YAPMAK

Seyahat Acenteleri Tanımı: 29.9.1975 tarihinde 15369 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Seyahat Acenteleri Yönetmeliğinde ise “Acenteler turiste kâr amacı ile kara, deniz, hava nakil araçları ile ulaştırma, tarifeli tarifesiz biletlerin satışı, şoförsüz ticari amaçla kayıtlı otomobillerin yazılı bir sözleşme ile özel olarak kiralanması ile gezi, spor, eğlence ve konaklama tesislerinde ikametgah imkanları sağlayan ve onlara turizmle ilgili çeşitli bilgileri veren bu konuyla ilgili tüm hizmetleri gören kuruluşlardır.”

Uluslararası Düzeyde Seyahat Acentelerinin Sınıflandırılması

 

Toptancı Seyahat Acenteleri ( Tur Operatörleri) Toptancı seyahat acenteleri henüz ortada bir hizmet talep eden hizmet kuruluşu olmadan tur ve paket turlarla ihtimal talebe göre turistik bir ürün oluşturarak piyasaya satışa sunan kuruluşlardır.

Perakendeci Seyahat Acenteleri Perakendece seyahat acenteleri, bir yandan üreticiyi bir yandan tüketiciyi bulan ve aralarındaki bağı gerçekleştiren acentelerdir. Yani toptancı seyahat acentelerin düzenledikleri tatil ve seyahat programları, hava, deniz, kara ulaşım araçlarının biletlerini bir komisyon karşılığında satarlar. Otel, araba kiralama, yat kiralama rezervasyonları yaparlar.

Karşılayıcı Seyahat Acenteleri Bu tür acenteler, yurt dışındaki tur operatörlerinin temsilciliğini yapan acentelerdir. Tur operatörlerinin programları gereğince gelen turistlerin karşılama, transfer, otele yerleştirme ve programda öngörülen diğer hizmetleri yaparlar.

 

 

Türkiye’de Seyahat Acentelerinin Sınıflandırılması

A Grubu Seyahat Acenteleri

Bu acenteler tüm seyahat acenteciliği hizmetlerini görürler. Ayrıntılı olarak 1618 sayılı Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Yasası’nın 1. maddesinde düzenlenmiş olan bu hizmetler;

 

  •  Pasaport, vize işlemleri yapmak,
  •  Banka, kredi işlemlerine yardımcı olmak, kambiyo işlemleri yapmak,
  •  Ulaşım organize etmek ve ulaşım şirketlerinin biletlerini satmak,  Tur operatörleri tarafından düzenlenen paket turları pazarlamak,
  •  Yurt içi ve yurt dışına tur düzenlemek,
  •  Konaklama hizmetlerini organize etmek,
  •  Eğlence ve gezi imkanları sunmaktır.

 

Bu hizmetlerden bir kısmı; vize, pasaport, otomobil kiralama, döviz bozma işlemleri ile ulaşım şirketlerinin satma hizmetleridir. Ayrıca A Grubu seyahat acenteleri tur operatörleri tarafından düzenlenen paket turları pazarlama, yurt içi ve yurt dışına tur düzenleme ve bunlarla ilgili faaliyetleri de yürütürler. B Grubu Seyahat Acenteleri Bu acenteler A grubu seyahat acentelerinin düzenleyecekleri turların ve kara yolu, deniz yolu, hava yolu ile yapılacak seyahatlerinin biletlerini satarlar. C Grubu Seyahat Acenteleri Yalnız Türk vatandaşları için yurt içi turları düzenlerler. A grubu seyahat acentelerinin vereceği hizmetleri gerçekleştirirler. Çalıştığınız kurumun organize ettiği bir toplantı türünde ya da başka bir kurum tarafından organize edilen toplantıyı katılmak için size ulaşım biletleri gerekli olacaktır. Bu biletleri yukarıda açıkladığımız seyahat acenteleri türlerinin birisinden temin edebilirsiniz. İş yaşamındaki seyahatlerde genellikle zamandan tasarruf sağlama amacıyla havayolu ulaşım araçlarından uçak tercih edilmektedir.